Emigracioni nė Kanada

www.albaniantime.ca

>> Faqja zyrtare e emigracionit Kanadez

* Udhėzues pėr emigracionin e pavarur
* Sa kohė duhet tė presim deri ne momentin e intervistes?
* Ligji i ri pėr emigrantėt shqipėtarė
* Kėshilla pėr tė ardhurit e rinj nė Kanada

 


. .SA  KOHE  DUHET  TE  PRESIM   DERI  NE  MOMENTIN  E  INTERVISTES ?

            Eshtė e kuptueshme qė , menjėherė, me marrjen e vendimit pėr tė emigruar, pjesa mė e madhe e personave qė dėshirojnė kėtė gjė, ėshtė qė tė marrin sa  shpejt vizėn. Pėr ē’ka i takon kandidatėve nga Europa Lindore, dėshira e tyre ėshtė e pėrshpejtuar dhe prej rėnies sė shpejtė tė vlerave tė tė mirave materiale, ku prej shitjes sė tyre bazohen pothuajse tė gjithė kandidatėt pėr emigracion, pėr tė patur fondin e nevojshėm te vendosjes sė tyre nė Kanada (fond, i cili i kalon zakonisht tė 10 mijė $ USA, pėr njė familje “standart”, me dy femijė). Pėr kėtė gjė, komuniteti i emigrantėve tė mundshėm, ėshte mjaft sensibėl ndaj shumė “formulash magjike”, tė cilat mund tė “shkurtojnė” periudhėn e kėtij procesi. 

           Teksti i mėposhtėm ka pėr qėllim rikujtimin e elementėve  pėrkufizues tė sistemit kanadez tė seleksionimit si dhe pėr tė kuptuar ēfarė mund tė bėhet dhe ēfarė s’mundet pėr tė shpejtuar pėrfundimin e nje dosje emigracioni.

           Pėrpara se t’i referohemi periudhės sė procesimit (processing times), duhet qė tė kemi parasysh faktin se, sistemi kanadez i seleksionimit nuk ėshtė njė “llotari”, siē ėshtė ai amerikan. Ai bazohet nė njė seri tė sofistikuar kriteresh, pėrmbushja e tė cilėve nuk ėshtė fare e lehtė pėr pjesėn mė tė madhe tė kandidatėve dhe, tamam pėr kėtė, kėrkon njė pėrgatitje tė vazhdueshme dhe mjaft tė hollėsishme, si  pėrpara, ashtu dhe pas vendosjes sė dosjes nė ambasadė. Qėllimi kryesor, pėr tė cilin kandidati angazhon njė profesionist (avokat apo kėshilltar), duhet tė jetė nė rradhė tė parė, jo shkurtimi i periudhės sė procesimit tė dosjes, se sa realizimi me sukses i pėrfundimit tė saj nėpėrmjet marrjes sė vizės sė rezidentit tė pėrhershėm nė Kanada.

Mbas prezantimit tė kėtyre tė dhėnave nė fillim tė kėtij materiali, tani le tė merremi me hollėsirat e sistemit tė seleksionimit, me pasoja mbi periudhėn e procesimit tė dosjeve. Qė nė fillim duhet tė kuptojmė  se qė tė gjitha zyrat kanadeze tė vizave (konsullata, ambasada, apo dhe qėndra procesimi), respektojnė mjaft strikt dy rregulla bazė:

-          Menjėherė mbas regjistrimit tė dosjes, me respektimin e tė gjitha kushteve legale (respektivisht, pagesa e taksės sė procesimit , kompletimit korrekt tė formularėve si dhe vendosjes bashkė me to, tė gjithė dokumentave tė nevojshme), njė kėrkesė pėr emigracion e cila plotėson minimumin e 60 pikėve nė “letėr” (paper screening), do tė ēojė nė mėnyrė tė sigurtė nė programimin e njė interviste, pėrvec rasteve kur kandidati ka fatin qė t’i akordohet viza pa intervistė (duke pėrfituar prej njė interview waiver). Eshtė, pra, komplet pa bazė frika e disa personave qė, kalimi i njė periudhe kohe mė tė gjatė pa u programuar ndonjė intervistė, do tė thotė braktisja e kėtij rasti ose mbyllja e dosjes prej autoriteteve kanadeze.

-          Tė gjitha kėrkesat pėr emigracion tė cilat i takojnė njėrės dhe tė njėjtės klasė emigrantėsh (independent immigrants, family class, refugee claimants etj.), janė tė programuara pėr intervista strikt sipas rradhės sė regjistrimit tė tyre (on a “first – come”, “first served”basis). Megjithatė, kjo rregullė, aplikohet vecmas nė nivelin e cdo konsullate dhe jo nė nivelin e sistemit nė pėrgjithesi. Pėr kėtė gjė, dy kandidatė tė cilėt kanė vendosur kėrkesėn e tyre nė tė njėjtėn ditė, por nė konsullata kanadeze tė ndryshme, nė mė tė shumtėn e rasteve, do tė  programohen pėr intervista nė data tė ndryshme, nė varėsi tė ritmit tė punės tė cdo njėrės prej tė dyjave konsullata. Nė kuadrin e ēdo njėrės prej tyre, rradha aplikohet  strikt, dhe asnjeri, qoftė ai avokat apo funksionar i ambasades, nuk do tė mund tė “rregullojė” dosjen e ndonjė kandidati nė mėnyrė qė tė “kalojė rradhėn“, mbi tė tjerėt.

           Personat tė cilėt kanė mundėsinė qė tė ndjekin evolucionin e periudhės sė pėrpunimit tė dosjeve tė emigrimit, kanė parė qė fluktuacioni (lėvizja) e kėtyre periudhave manifestohet jo vetėm nga njė konsullatė tek tjetra, por dhe nė kuadrin e tė njėjtės konsullatė nė periudha tė ndryshme. Shpjegimi ka tė bėjė me bashkėveprimin e njė serie faktorėsh, prezenca e tė cilėve dhe evolucioni i tyre ėshtė mjaft i vėshtirė pėr t’u parashikuar, biles dhe nė nivelet ku merren vendimet e sistemit tė emigracionit. Disa prej kėtyre faktorėve influencojnė periudhat e procesimit nė tė gjitha konsullatat atėhere kur manifestohen, tė tjerė faktorė ndėrhyjnė  nė mėnyre strikte nė nivelin e njė konsullate nė veēanti dhe bėjnė tė mundur reorientimin ciklik tė valės sė dosjeve nga njė konsullatė tek tjetra, fenomen qė vjen prej specifikės sė ligjeve kanadeze tė emigracionit, qoftė qė kjo punė ėshtė nė pėrputhje ose jo, me interesat e vendit tė origjinės sė kandidatit.

           Pėr ēka i takon faktorėve nė nivel tė pėrgjithshėm, ja njė seri me njė karakter kryesisht shpjegues:

-          Qeveria kanadeze stabilizon cdo vit pėr cdo seksion emigrimi nė vecanti, tė ashtuquajturat “final disposition targets”, njė lloj “norme” e cila pėrfaqson numrin e rasteve tė cilat duhen pėrfunduar gjatė vitit respektiv; menjėherė mbasi pėrmbushet norma vjetore, konstatohet njė ngadalsi e pergjithshme e ritmit tė pėrfundimit tė dosjeve, deri sa tė behen publike shifrat pėr vitin e ardhshėm.

-          Pakėsimi i buxhetit mund tė kėtė si pasojė pakėsimin e personelit nėpėr konsullata, gjė e cila, ne mėnyrė llogjike, prek dhe numrin e kėrkesave tė cilat njė konsullate mundet ti zgjidhė brenda njė intervali kohe tė dhėnė.

-          Pėr tė kompesuar kėtė fenomen, qeveria kanadeze ka inkurajuar  deri nė vitin 1997, praktikėn e heqjes sė intervistave (interview waiver) pėr ata kandidatė dosjet e tė cilėve dukeshin qė tregonin se i pėrmbushnin te gjitha kriteret e seleksionimit pa qėnė i nevojshėm verifikimi “direkt” i informacionit. Kjo praktikė, me pas, u braktis thuajse komplet si pasojė e zbulimit tė shumė dokumentave tė fallsifikuara nė dosjet pėr tė cilat disa nga funksionaret e emigracionit kishin filluar qė t’i akordonin heqjen e intervistave. Si pasojė, ndodhi njė ngadalsim i pergjithshėm i ritmit tė pėrfundimit tė dosjeve, mase e marrė kjo pėr  nevojėn e verifikimit nė mėnyrė mė tė kujdesshme tė dokumentave, pėr tė siguruar atė qė autoritetet e quajne me termin eufemistik “integriteti i sistemit”. Megjithė kėtė, momentalisht, disa zyra emigracioni akordojnė heqjen e intervistave nė proporcion shumė mė tė lartė se sa tė tjerat; psh., Qendra e Procesimit nė Buffalo (SHBA) akordon heqjen e intervistave shumė kandidateve nga Europa Lindore, biles disave tė cilėt kanė profesione qė nuk kanė asnjė shans qė tė kenė favore te tilla nė Romė, Varshavė apo dhe Bukuresht!

           Pėrvec faktorėve me nivel tė pėrgjithshėm tė pėrmėndur mė lart, disa konsullata bėhen me kalimin e kohės mė tė tėrheqshme pėr kandidatėt si dhe pėr pėrfaqsuesit e tyre, tė cilėt janė vazhdimisht tė alarmuar qė tė zbulojnė se ku mund tė pėrpunohet sa mė shpejt dosja e klientit tė tyre. Kjo gjė i detyrohet faktorėve tė mėposhtėm:

-          Numri i funksionarėve kanadeze tė emigracionit tė cilėt kanė tė drejtė marrje vendimesh, ndryshon nga njė konsullate tek tjetra, kurse koha e procesimit tė dosjeve varet direkt nga raporti ndėrmjet numrit tė dosjeve dhe numrit tė ketyre funksionarėve, si dhe hapėsirės qė disponon konsullata pėr kryerjen nė mėnyrė simultane tė njė numri tė madh intervistash.

-          Disa konsullata emigracioni tė cilat rrezikoheshin tė mbylleshin si pasojė e mungesės sė klientelės lokale, kanė praktikuar nė tė kaluarėn e afėrt, njė politikė tė tėrheqjes sė disa kandidatėve nga vendet fqinje, nėpėrmjet procesimit shumė mė tė shpejtė tė dosjeve aty se sa ne konsullatat qė funksiononin nė vendet fqinje. Eshtė, psh., rasti i Seksionit tė Emigrimit  nė Budapest, i cila mbijetoji njė fare kohe prej rumunėve, tė tėrhequr prej periudhes sė procesimit – gati gjysma e asaj qė praktikohej nė periudhėn respektive nė Ambasaden Kanadeze nė Bukuresht.

-          Atėhere kur njė konsullate bėhet e njohur nėpėrmjet shpejtėsisė, komuniteti i profesionistėve tė emigracionit (OPIC) , bėn ē’ėshtė e mundur qė tė regjistrojė ose tė transferoje dosjet e klientėve tė tyre ne konsullatėn respektive; pėr njė periudhė tė gjatė kohe, nė persepktivė, kjo gjė bėn tė mundur  akumulimin e dosjeve, gjė e cila ngadalson ritmin e pėrpunimit tė tyre, siē ndodhi nė fillim tė vitit 2000 me Ambasadėn Kanadeze tė Varshavės (e cila ndėrkohė, ka filluar tė rekuperojė vonesėn si pasojė e njė organizimi tė mire, tė seriozitetit tė personelit, si dhe tė stratagemės tė cilėn e pėrdori ish-“program manager-i”, i cili i dergoi tė gjithė kandidatėve letra nė tė cilat i shpjegonte periudhėn mė tė gjatė tė kohės tė pėrpunimit tė dosjeve tė tyre se sa ishte nė realitet, duke  bėrė tė mundur qė shumė prej klientėve  tė transferojnė dosjet nė kosullata tė tjera).

-          Nė pėrfundim mund tė themi se, megjithėse periudha e pritjes ėshtė shumė e shkurtėr, ambasada respektive (sic duket qė po ndodh me atė tė Romės) bėhet e njohur nėpėrmjet pėrqindjes sė madhe tė refuzimeve dhe, si pasojė, dėshiruesit e emigracionit i vendosin dosjet nė ambasada tė tjera ku gjejnė “tjetėr lloj mirsjellje”, biles, dhe nėse duhet qė tė presin disa muaj mė shumė.

           Veprimi i bashkėrenditur i gjithė kėtyre faktorėve , tė pėrgjithshėm dhe specifikė, e bėn tė vėshtirė, por jo tė pamundur vlerėsimin e periudhės sė procesimit tė nevojshėm tė njė dosje e cila vendoset nė njė moment tė caktuar nė njė konsullatė. Ky ėshtė shpjegimi pėr tė cilin asnjė avokat serioz nuk angazhohet qė tė finalizojė  njė dosje nė njė interval tė parashikuar mė parė, dhe ėshtė normale qė tė jetė kėshtu, kur dhe vetė zyrtarėt nė Otawa (tė sistemit tė emigracionit), si dhe ēdo “immigration program manager” nė veēanti, janė tė kujdesshėm qė tė mos japin asnjė garanci nė kėtė sens. Megjithatė, njohja e mirė e kushteve konkrete tė punės nė ēdo ambasadė, si dhe e numrit dhe e kapacitetit profesional tė funksionarėve tė emigracionit qė punojnė atje, janė elemente qė bėjnė qė parashikimet e disa praktikantėve me eksperiencė,  tė pranohen qė tė jenė korrekte nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve. Plus kėsaj, mundėsia e disa organizatave profesionale, siē ėshtė OPIC-u (Organization of Professional Immigration Consultants),  pėr tė marrė pėr anėtarėt e tyre informacione komplete, korrekte dhe tė aktualizuara nė kėndvėshtrim me politikėn dhe procedurat e emigracionit tė qeverisė, krijojnė avantazhe tė mėdha pėr kandidatėt tė cilėt apelojnė tek ekspertėt respektivė. Duke njohur, psh., periudhėn e procesimit nė ambasada tė ndryshme, si dhe pėrqindjen e dosjeve tė pranuara (pėr kategori emigrantėsh),  njė  kandidat mundet tė kėshillohet se ku mund tė vendosė dosjen nė menyrė qė koha e procesimit tė jetė sa mė e shkurtėr, por nė tė njėjtėn kohė dhe sa i madh ėshtė, pėr ēdo rast ose nė mėnyre specifike, rreziku pėr tė qėnė i refuzuar nėse e vendos dosjen nė ndonjė ambasadė. Pėr informimin e lexuesve, tė themi se pėrqindja e inxhinjerėve tė cilėt janė tė refuzuar ne Bukuresht ėshtė shumė mė e madhe se sa i atyreve qė marrin p:ergjigje negative nė Varshavė; ėshtė mė e lehtė qė tė pranohesh si ekonomist ose kontabėl nė Bukuresht se sa nė Romė dhe Vjenė, dhe, kryesisht, nė kryeqytetet e tjera perėndimore. Nga ana tjetėr, nė Vjenė tė vjen rradha per intervistė nė 7-9 muaj, kurse nė Bukuresht pėr rreth 2 vjet. Megjithė kėtė, jo Vjena ėshtė ambasada mė e shpejtė kanadeze, por ajo nė Mexico City!  Megjithėse shumė pak kandidatė nga Europa Lindore kanė kurajon dhe mjetet e nevojshme materiale qė tė bėjnė rrugėn deri atje dhe tė vendosin dosjen nė kėtė ambasadė. Eshtė e vėrtetė se tė bėsh njė rrugė deri nė Mexico City me rastin e intervistes kushton, por gjithashtu, kaq i vėrtetė ėshtė fakti se nė krahasim, psh. me Bukureshtin, pret tre herė me pak. Por ēfarė mendimi keni pėr Port-au-Prince (Haiti), i cili ėshtė thuajse njėlloj i shpejtė dhe, pėr mė tepėr, ka “program manager” ish-shefin (deri nė shtator 1997) tė Seksionit tė Emigrimit nė Bukuresht? Zoti Jean-Claude Gosselin ėshtė ai i cili siguroi atėherė njė ritėm procesimi prej, maksimum, 4-6 muajsh, dhe mbi tė gjitha ėshtė mė “specialisti” pėr dosjet e europjano-lindoreve si asnjeri tjetėr. Atėhere, pse jo? Sigurisht, kushton rruga si pasojė e distancės gjeografike, por a keni bėrė ndonjėherė llogarinė sa rroga “tė vėreteta” kanadeze i ndajnė nė kohė tė dyja ambasadat?

           Mė poshtė, paraqesim njė tabelė krahasuese tė shkallės sė ngarkesės dhe tė kohės sė procesimit, ashtu sic janė shifrat pėr vitin 2000, nė disa nga seksionet konsullore kanadeze tė emigrimit. Me qė pjesa mė e madhe e lexuesve tė interesuar i takojnė kategorisė “skilled workers” ( nė tė cilėn hyjnė jo vetėm punėtorė tė kualifikuar, por dhe ēdo specialist i cili vjen nė Kanada pėr tė kėrkuar punė si rrogėtar), do tė lemė mėnjanė tė dhėnat pėr ē’ka i takon kategorive, sic janė biznesmenėt, refugjatėt dhe anetarėt e tė ashtuquajturės “family class” (bashkėshortėt, fėmijė ose tė tjerė trashegimtarė tė ndodhur nėn vartėsinė/sponsorizimin e sponsorve si dhe prindėrit). Gjithashtu, nuk perfshihen nė tabele ambasadat mjaft tė ngadalshme, siē janė ato tė New Delhit, Pekinit, Islamabadit etj., tė cilat nuk paraqesin interes pėr kandidatet europjano-lindorė.

Ambasada (Konsullata)

Numri i dosjeve tė regjistruara

Periudha mesatare e procesimit tė njė dosje (nė muaj)

Shėnime

Ankara (Turqi)

1108

25

Duhet evituar pėr “skilled workers”

Berlin (Gjermani)

796

22

Tendenca pėr ngadalsim

Bukuresht (Rumani)

2224

26

Tendenca pėr ngadalsim; pėr vitin 2001 parashikohet qė numri i dosjeve qė do tė procesohen tė arrijė  nė 3190

Buffalo (SHBA), Qendra Rajonale e Procesimit

13990

17

Shpejt dhe korrekt nė mė tė shumtėn e rasteve, pėrqindje e lartė e heqjes sė intervistės (interview waive)

Havana (Kuba)

138

 ------

Shumė shpejt

Kiev (Ukraina)

745

32

Shumė avash si pasojė e verifikimit nė mėnyrė tė imte tė dokumentave

Londra, Qendra Rajonale e Procesimit (B.M.)

5080

23

Periudha e procesimit ėshtė dyfishuar karshi vitit 1998

Mexico City (Meksike)

628

9

Seksioni mė i shpejtė kanadez i emigrimit

Moska (Rusia)

1993

32

Vėshtirėsi tė mėdha si pasojė e “organized  crime”

Paris, Qendra Rajonale e Procesimit (Francė)

5079

14

Shumė efikas, mjaft korrekt

Port-au-Prince (Haiti)

444

10

E rekomandueshme pėr “skilled workers”

Port of Spain (Trinidad & Tobago)

383

17

E rekomandueshme pėr “skilled workers”

Roma (Itali)

Tė dhėna tė pa

publikuara, por dihet qe nuk janė shumė tė ngarkuar

---------

Janė shumė te shpejtė por me njė pėrqindje tė madhe refuzimesh dhe manifestojnė tendenca pėr ngadalsimin e ritmit

Tel Aviv (Izrael)

963

16

Verikimi ėshtė mjaft strikt

Viena (Austria)

1353

15

E rekomandueshme pėr “skilled workers”

Varshava

1442

17

Tenedencė pėr shkurtim tė periudhės se pritjes, mbas njė periudhe ngadalsimi tė theksuar n;e 2 vjetet e fundit

           Pėrballė kėtyre tė dhėnave dhe duke ditur qė ato do tė vazhdojnė tė jenė tė tilla dhe pėr nje periudhė tė mire kohe mė tė gjatė nė tė ardhmen, si dhe si pasojė e planeve tė qeverisė pėr tė aplikuar sistemin “The Global Case Management System”, shumė persona bėjnė pyetjen se nėse nuk do tė ishte mė me fitim nėse trasferonin dosjet.  Eshtė mė mirė qė tė dihet qė, megjithėse operacioni nė vetvete ėshtė i thjeshtė (implikon njė kėrkesė tė thjeshtė dhe pagesėn e njė takse), ky hap meriton tė bėhet nė periudhėn e menjėhershme tė vendosjes sė dosjes nė konsullatė dhe jo atėhere kur kandidati ėshtė mėrzitur prej pritjes sė gjatė, sepse, menjėherė i trasferuar nė njė ambasadė  tė shpejtė, kjo quhet dosje e re dhe ze rradhėn qė nė fillim. Gjithashtu, ėshtė mė mirė pėr ata qė vendosin qė tė bėjnė njė hap tė tillė, si dhe ata qė e vendosin dosjen qė nė fillim nė ambasada tė tjera qė s’kanė tė bėjnė me vendin e tyre tė origjinės, tė sigurojnė shėrbimet e njė profesionisti kanadez i cili mban lidhjen, nga Kanadaja, me ambasadėn respektive.  

Marrė nga: D & G Europe Consulting


Intervistė me ekspertin pėr ēėshtjet e emigracionit z.Artur Lena

Zoti Lena, ne Tetor Parlamenti Kanadez do te diskutoje nje ligj te ri per emigracionin. Cilat jane arsyet per nje ligj te ri per emigracionin?

Ligji i ri mendohet te diskutohet ne tetor dhe ai do te sjelle ndryshime te thella ne legjislacionin sotem per emigracionin. Kanadaja ka nevoje per njerez te arsimuar, te gjalle dhe qe do te dine te pershtaten lehte ne epoken e ekonomise se re. Emigracioni ka ndikuar pozitivisht ne jeten sociale, ekonomike, dhe kulturore te Kanadase. Mendohet qe ai te vazhdoje te luaje te njejtin rol edhe ne te ardhmen. Kanadaja ka nevoje per nje legjislacion modern per te konkuruar denjesisht ne nje ekonomi globale e cila kerkon njerez teper te kualifikuar.

Situata ne bote nuk eshte e qete. Ne te gjithe boten zhvillohen luftra per motive te ndryshme dhe numri i refugjateve eshte ne rritje. Bota ka me miliona refugjate. Kanadaja ka nje tradite ne pritjen e akomodimin e refugjateve. Gjate revolucioneve qe ndodhen ne Evropen lindore (sidomos ne Hungari ne 1956 dhe Cekosllovaki ne vitin 1968)Kanadaja hapi dyert dhe strehoi me qindra mijra refugjate. Po keshtu edhe gjate luftes se Kosoves, Kanadaja ishte nje nga vendet qe priti 5 mije Kosovare te cilet u trajtuan ne menyren me humane nga shoqeria Kanadeze. Legjislacioni i ri mendohet se do ti pergjigjet me mire kerkesat per te zbutur dhimbjet e refugjateve.

  Krahas refugjateve legjitime eshte rritur edhe trafiku illegal i njerezve kudo ne boten perendimore. Ne Kanada, si ne shumicen e vendeve perendimore, eshte shenuar nje rritje ne trafikun illegal te njerezve nga krimi i organizuar. Legjislacioni i ri synon te pengoje trafikun illegal te njerezve dhe te marre masa teper te rrepta kunder njerezve qe organizojne dhe ndihmojne kete trafik. Kanadezet kane nevoje per nje legjislacion i cili nga njera ane do te forcoje traditat e tyre ne mbrojtje te refugjateve dhe emigranteve te rinj dhe nga ana tjeter do te ndeshkojne ashper ata qe shkelin ligjet. Sipas mendimit te shume kanadezeve ligji i tanishem eshte teper kompleks dhe i veshtire per t’u kuptuar.

  Zoti Lena,  c’ndikim do te kete ligji I ri per emigrantet shqiptare apo per shqiptaret qe mendojne te emigrojne ne Kanada ne te ardhmen?

  Ne radhe te pare ligji i ri synon te forcoje edhe bashkimin familjar  I cili edhe ne te kaluaren ka qene ne qender te politikes se emigracionit kanadez. Qeveria Kanadeze ka mendimin se njerezit qe emigrojne ne Kanada do te jene me productive kur kane perkrahjen e familjes se tyre. Prandaj edhe ligji i tanishem perkrah sponsorizimin e njerezve te familjes. Qellimi i ligjit te ri eshte te pershpejtoje bashkimin e familjeve. Kjo gje do te ndihmoje me qindra familje shqiptaresh.

  Ligji i ri mendon ta shtyje moshen e nje femije qe sponsorizohet nga mosha 19 vjec deri ne moshen 22 vjec dhe te eleminoje pengesat qe mund te dalin kur anetaret qe sponsorizohen mund te kene semundje qe deri dje I benin ata te  papranueshem per te imigruar ne Kanada.

  Ligji i ri gjithashtu mendon te forcoje masat ndaj atyre qe sponsorizojne. Ne qofte se njerezit qe sponsorohen marrin asistence sociale te afermit e tyre do te detyrohen te paguajne shtetit sasine e ndihmes qe nje njeri nga te sponsorizuarit mund te kete marre nga shteti.

  Gjithashtu ligji i ri mendon te vere theksin me shume theksin te aftesite e njerezve sesa te profesioni i tyre. Ligji i ri mendohet se do te favorizoje me shume njerezit qe kane aftesi te  pershtaten lehte ne nje ekonomi qe ndryshon vazhdimisht dhe qe mbeshetet kryesisht te njohurite. Njerez te kualifikuar do te lejohen te aplikojne qe brenda Kanadase.

  Gjithashtu ligji I ri mendon te pajise te gjithe banoret e perhershem me nje karte banori te perhershem e cila do te zevendesoje visen e tanishme te emigrantit dhe documentin e lendit i cili eshte nje document me qe mund te falsifikohet lehte dhe te keqperdoret nga njerez per qellime te ulta fitimi. Ne kete menyre qeveria mendon te luftoje me mire krimin e organizuar dhe trafikun e paligjshem te njerezve. Pra banoret e perhershem te Kanadase do te paisen me nje document te sigurte qe   do te njihet  nga kompanite ajrore, qeverite e huaja dhe qendrat e ndihmes sociale.

  Banoret e perhershem do te jene te detyruar te qendrojne ne Kanada per nje periudhe dy vjecare brenda nje periudhe pese vjecare. Por banorit te perhershem do ti njihet si kohe efektive qendrimi ne Kanada edhe kur punon jashte Kanadase per qeverine Kanadeze, nje kompani Kanadeze ose kur shoqeron bashkeshortin i cili eshte qytetar kanadez gjate qendrimit te tij jashte vendit.

                                                                                                        Intervistoi: Fatmir Doga


Kėshilla pėr tė ardhurit e rinj nė Kanada

Nga Community Action Center

- Para se tė firmosni letra pėr probleme emigracioni mund tė vini nė  Community Action Center, pėr njė konsultim falas pėr tė kuptuar tė drejtat dhe detyrimet tuaja nė lidhje me emigracionin.

- Duhet tė keni kujdes sepse shpesh herė ndodh qė persona jo tė autorizuar, ose qė mendojnė vetėm paratė qė do tė marrin prej jush, ju kėshillojnė keq. Kjo ndikon nė kohėzjatjen pambarim tė procedurave me emigracionin.

- Ēdo problem e ka njė zgjidhje, por duhet ditur qė nė fillim se si mund tė zgjidhet ai, prandaj konsultimi i parė ėshtė shumė i rėndėsishėm.

- Para se tė paguani njė person, sigurohuni se ai ėshtė nė gjėndje tė zgjidhė me tė vėrtetė problemin tuaj.

- Para  se tė vendosni se kush do tė merret me problemin tuaj, sigurohuni qė ai nuk ka reputacion tė keq me emigracionin.

- Duhet patur parasysh se nuk mund tė ndihmohet njė shqipėtar nėse nuk dihet mirė historia dhe situata  aktuale e vėndit nga ai vjen.

- Ju kujtoj edhe njė herė se tė gjitha problemet e kanė njė zgjidhje. Prandaj askush tė mos e mundojė veten me mendime tė kota se pėr kėtė apo pėr atė arsye do tė humbisni tė drejtėn e qėndrimit nė Kanada. Kanadaja ėshtė nė njė ndėr vendet e para nė botė me njė pafundėsi ligjesh qė favorizojnė emigracionin. Mudohuni tė gjeni personin e duhur qė t’ju ndihmojė nė mėnyrė profesionale e tė dijė tė shfrytėzojė  tė gjitha mundėsitė qė ofrojnė kėto ligje.

Community Action Center ju ofron konsultim falas pėr ēfarėdolloj problemi; jo vetėm njė konsultim, por sa herė tė dėshironi mund tė trokisni dhe ne do t’ju gjėndemi pranė. Me ekseriencėn tonė 30 vjeēare do tė mundohemi t’iu ndihmojmė nė zgjidhjen e problemit tuaj.

Dr. Mario Varano