Fėmijėt Shqipėtar nė Kanada

www.albaniantime.ca

 

* Pėr tė gjithė fėmijėt e botės

* Leksioni i parė: SHKRONJAT  (tregim)

* Ushtrime  gjuhėsore

* Plaku i urtė  ( tregim popullor)

* Fjalė tė urta

* Gjėagjeza

* Fjalori i fėmijėve

* Lojėra (games)


 

 

PĖR TĖ GJITHĖ FĖMIJĖT E BOTĖS

 

 Tė gjithė fėmijėt e botės- tė bardhė e tė zinj, tė pasur ė tė varfėr, djem dhe vajza –kanė tė drejtė tė barabartė tė dashurojnė, tė ushqehen e tė jetojnė nė harmoni; kanė tė drejtė tė jetojnė me nėnėn dhe babanė, kanė tė drejtė tė shoqėrohen dhe tė duhen…

Tė mėdhenjtė patjetėr duhet t’i mbrojnė fėmijėt dhe t’ua bėjnė tė mundshme tė rriten nė kushte tė paqme dhe me dinjitet. Ata duhen tė jenė tė kujdesshėm dhe tė mirė ndaj fėmijėve.

Tė gjithė fėmijėt e botės kanė tė drejtė tė shkollohen dhe t’i zhvillojnė prirjet e tyre. Kujdesin mė tė madh pėr ta duhet t’a kenė prindėrit e tyre, edukatorėt dhe mėsuesit.

Tė gjithė fėmijėt e botės kanė tė drejtė tė luajnė, tė gėzohen dhe tė kėndojnė.

Tė gjithė fėmijėt e botės kanė tė drejtė tė jenė tė lumtur.

 

Sipas Kartės sė Kombeve tė Bashkuara  pėr tė drejtat e fėmijėve.

 


 

 LEKSIONI I PARE:    SHKRONJAT

 

Albioni, pasi hėngri darkė dhe bėri detyrat e shtėpisė, ra nė krevat pėr tė fjetur.

Shkrnjat e ndjenė vehten shumė tė vetmuara dhe kėshtu ia nisėn bisedės.

-Ē’tė bėjmė? – e pyeti A-ja.

-Flemė, -i tha Gj-ja.

-Unė mendoj ndryshe, -tha Sh-ja.

-Ēfarė, pėr shembull?

-Tė dalim nė shėtitje pėrjashtė.

-Tė dalim! –bėrtitėn tė gjitha njėzėri.

A-ja duke shėtitur rrėzė zabelit pa njė kafshė tė vogėl.

-Kush je ti?-e pyeti.

-Arithi kėrcimtar. Po ti?

-Shkronja e parė e alfabetit.

-Kush fillon me ty?

-Emri i nėnės sime.

-Cila ėshtė ajo?

-Abetarja.

-Sa fėmijė i ka ajo?

-Tridhjetėegjashtė.

-U sa shumė paska! –u mahnit.

-Nėna ime me zemėr e do M-nė.

-Pse?

-Sepse do tė hajė shumė mish.

-Shumė ia ka ėnda?

-Uaaaa!

 


USHTRIME…

 

Alfabeti i gjuhės shqipe gjithsej ka _____________  shkronja.

Shkronja e parė dhe e pestė e alfabetit ėshtė_____________.

Shkronja e fundit dhe e parafundit ėshtė_____________.

Pesė emra vajzash qė fillojnė me shkronjėn A:

1-                ______________,

2-                _______________,

3-                _______________,

4-                _______________,

5-                _______________.

 

Tre emra meshkujsh qė fillojnė me B:

 

1-                ________________,

2-                _________________,

3-                _________________.

 


 

PLAKU I URTĖ  ( tregim popullor)

 

Njė plak nėntėdhjėtė vjeē po punonte dheun dhe po mbillte njė hardhi. Njė mik i tij shkoi atje , e pa dhe e pyeti:

-Ke shpresė tė rrosh e tė hash nga kjo pemė?

-Jo, -tha plaku, -por mbollėn tė tjerėt hėngrėm ne, tani mbjellim ne qė tė hanė tė tjerėt.

 

                   


 

Fjalė e Urtė

 

Kush nuk mbolli, as nuk korri.

Kush punon- gėzon.

 

                     *                              *                              *

 

Gjėegjėzė

 

Krahė ka, punės s’i pėrton sa lind dielli

-lule mė lule flturon