Diskutime tė Shqiptarėve nė Kanada

www.albaniantime.ca

 

EMIGRIMI I TRURIT

Nga mė tė ndryshėmit janė titujt e gazetave qė trajtojnė problemin e emigrimit tė intelektualėve shqipėtarė nga vėndlindja.
Nga mė tė ndryshmet janė edhe bisedat e bashkėatdhetarėve qė banojnė momentalisht nė Kanada.
Por askush nuk ka vendosur dorė akoma nė kėtė plagė qė nė tė ardhmen do ti kushtojė shumė shtrejnt vendit tonė.

Qė askush nė vėndlindje se ka ndėrmen tė merret me kėtė problem kjo shihet qartė. Por a mundet qė pėr kėtė problem tė bėjnė diēka vetė shqipėtarėt qė banojnė nė Kanada?

A duhet qė kėtu dikush tė mendojė seriozisht se si kjo pasuri kombėtare tė mos shkojė kot e tė merret nėpėr kėmbė?

Kėto dhe shumė probleme qė kanė  tė bėjnė me pjesėn dominuese tė emigrantėve shqipėtarė nė Kanada do tė jetė tema qė kemi menduar qė tė diskutojmė kėtė muaj.

Shpesojmė qė mendimet qė do tė dalin nga diskutimet tuaja do tė kontribojnė qė kjo pasuri kombėtare tė vihet nė shėrbim tė paktėn tė shqipėtarėve nė Kanada.

Tė interesuarit pėr tė dhėnė mendimin e tyre nė lidhje me kėtė temė tė pėrdorin E-mailin: diskutime@albaniantime.ca

Shėnim: Mendimi tė mos jetė jo mė shumė se njė faqe format A4. Duhet tė vendoset tė paktėn emėri i personit qė e ka shkruajtur dhe tė dėrgohet vetėm me e-mail.