Biznesmenėt Shqipėtar nė Kanada

www.albaniantime.ca

 

 

INFORMACION PĖR TĖ INTERESUARIT PĖR BIZNES

Ēaste nga aktivitetet e biznesmenėve Shqipėtarė nė Kanada

Material i dėrguar nga kompania e picave ‘3for1 Pizza & Wings’. 

Shumė biznese e kanė nisur rrugėn e tyre tė shtyrė nga ide tė thjeshta. Ideja e 3for1 Pizza & Wings ishte gjithashtu e thjeshtė por kjo kompani u zhvillua shumė dhe konkuron me tė tjera kompani tė mėdha. Ideja e hapjes sė kėtij biznesi ishte aq e mirė sa tani kjo kompani numėron mbi 100 lokale tė shpėrndara nė tė gjithė Kanadanė. Duke pėrmirėsuar metodat e saj tė punės, tė cilat janė edhe ēelėsi i pėrparimit tė bisnesit, kjo kompani ofron mundėsinė e madhe pėr njerėz me energji dhe ambiciozė pėr tė marrė njė nga lokalet e saj.

Ideja duket dhe ėshtė e mrekullueshme, por ajo kėrkon njohuri tė pėrshtatshme pėr t’u kuptuar dhe pėr ta kthyer atė nė njė biznes. Krijuesi dhe presidenti i kėtij biznesi, Reza Sothi, kuptoi se ai mund t’u jepte blerėsve tė picės mė shumė pica nga sa ofrojnė kompani tė tjera. Nė fakt, siē e tregon edhe emri i kėsaj kompanie, ai i ofron blerėsve tė tij tre pica me ēmim tė njė pice, duke shtuar edhe cilėsi mė tė lartė.

Ishte kjo ideja, duke mos llogaritur ēmimet tepėr tė arsyeshme tė picave ‘kombo’, qė i dha shtytjen finale kėtij biznesi drejt njė suksesi kaq tė madh. Kompania nisi tė hapė lokale tė reja nė zona tė ndryshme dhe aty lindi ideja tjetėr, tė lidhė kėtė biznes dhe blerėsit e saj nė mėnyrė mė direkte. Atje ku kompanitė e tjera pėrdorin peshoren nė favor tė tyre, 3for1 ka pėrqafuar pozicionin qė i jep mundėsinė lokaleve tė reja tė hapen dhe tė mbledhin pėrfitimet e tyre. Kjo rrugė e biznesit aq tėrheqėse ka prekur mė tė mirėt ambiciozė (tė cilėt janė tė shumtė) dhe ka bėrė qė kjo kompani tė rritet pa pushim.

Mundėsia pėr tė marrė njė lokal tė tillė ėshtė shumė e favorshme pėr vetė kushtet qė kjo kompani ofron. Ēmimi ėshtė pėrcaktuar dhe ėshtė mė i ulėt nga ai qė mund tė kėrkohet nga kompani tė tjera pėr tė filluar njė biznes tė tillė. Ajo kėrkon vetėm njė tė tretėn e vlerės sė vėrtetė, vetėm $30,000 pagesė fillestare. Pjesa tjetėr e pagesės financohet nga vetė kompania (qė do tė thotė se biznesi i ri hapet, pothuajse, me paratė e kėsaj kompanie).

Pėr pagesėn e bėrė, pronari i ri merr nė dorė drejtimin e lokalit tė ri. Lokali ėshtė i mobiluar me pajisje tė reja dhe ėshtė i lidhur me njė qendėr telefonike e cila merr porositė e blerėsve. Kjo qendėr telefonike ėshtė njė mjet i rėndėsishėm pėr tė siguruar mbarėvajtjen e biznesit tė ri – blerėsit e ri nuk duhet tė shqetėsohen rreth komunikimit nė gjuhėn angleze. Gjithashtu, gjithkush ėshtė i lirė tė bėjė porosi direkt nė dyqan gjatė orėve tė biznesit.

4for1 i kushton njė vėmėndje tė madhe zonave ku mund tė hapen kėto lokale tė reja. Njė grup ekspertėsh  sigurojnė qė biznesi ka njė rritje tė madhe atje ku shihet nga njerėzit qė kalojnė vazhdimisht – njė pikė e rėndėsishmė kjo pėr biznesin. Njė anė e dukshme dhe me hyrje – dalje tė lehtė pėr blerėsit janė dy pika shumė tė rėndėsishme pėr dyqanin sepse walk-in customers (porositė brėnda dyqanit) i takojnė 100% mbarėvajtjes sė biznesit. Turkiyan thotė, “Njė zonė e mirė ia vlen tė merret edhe pėr njė ēmim mė tė lartė. Paratė e nxjerra nga njė drekė mė shumė paguajnė lokalin, ndėrsa paratė e nxjerra pasditeve janė pėr xhepin tuaj.”

Tė interesuarit pėr tė hapur njė biznes tė ri mund tė telefonojnė nė numrin e telefonit tė shėnuar nė reklamėn e kėsaj kompanie ‘3for1 Pizza & Wings’ nė faqet e kėsaj gazete.

Pėrktheu dhe pėrshtati nė shqip, Loreta Doga.


Disa ēaste nga aktivitetet e biznesmenėve shqipėtarė nė Kanada.


Inagurimi i sallonit tė ri Debekiris hair&spa

Nė foto majtas:Ferzi Beqiri (pronari), nė mes: David Caplan (deputet),djathtas: Fari Beqiri (pronari)

 


 Familja Kulla

Ibrahim dhe Avni Kulla nė Peterborough bisedojn me TVSH pėr eksperiencen e tyre tė suksesshme nė biznes dhe mėnyrėn se si ta ngremė emrin e shqipėtarit kudo qė jemi.


CHEESE BOUTIQUE

Fatos Prishtina i kėnaqur me sukseset e arritura.

CHEESE BOUTIQUE ėshtė ndėr supėrmarketet mė tė suksesshme nė Toronto.