Organizatat nė London (Ontario)

www.albaniantime.ca

    

Komuniteti Shqipėtar London (Ontario)

Shoqata e Bashkėsisė Shqipėtaro-Kanadeze nė London (ON)  ėshtė krijuar nė vitin 1987. Dhe sigurisht rruga per tė arritur nė rezultatet e sotme nuk ka qenė e lehtė. Si ēdo shoqatė tjetėr e re, edhe kjo shoqatė e ka nisur nga asgjėja dhe vetėm me njė punė kėmbėngulėse dhe dėshirėn e madhe kanė arritur sot qė mbledhjet t’i zhvillojnė nė njė nga sallat e ndėrtesės sė komunitetit. Sigurisht, nė ambjentet e kėsaj ndėrtese zhvillohen aktivitete tė ndryshme si: sporte, argėtime, dasma, feejesa e tė tjera.Kontributi I disa bashkėatdhetarėve  ėshtė

Faqete e Shqipėtarėve nė London Ontario

http://www..........

Nėse jeni tė interesuar tė vendosni edhe ju faqete tuaja na kontaktoni me E-mail info@albaniantime.ca

 baza me tė cilėn ėshtė mundėsuar blerja e kėsaj ndėrtese . Gjithashtu njė burim tjeter te ardhurash vjen nga shfrytezimi i ambjeteve tė saj pėr festime tė ndryshme, mbledhje dhe kuota e antėsisė, etj.

Ne fillim kėtė shoqatė e themeluam si shoqatė sportive, tregon Medat Jakupi, njė nga themeluesit e parė tė shoqatės. Mė pas, me rritjen e kėrkesave dhe nevojave , si dhe pėr t’i krijuar fėmijėve mundėsinė e kontaktimit me traditat, kulturėn dhe gjuhėn shqipe e ndjemė tė nevojshme qė shoqata tė zgjerohej pėrsa i pėrkiste drejtimeve te tjera. Kjo , me siguri, do tė lejonte qė fėmijėt tanė tė kishin njė bazė tė sigurtė pėr t’u pasuruar me traditat kombėtare. Ky ka qenė synimi ynė kryesor  qė prej viteve tė para tė themelimit tė shoqatės ku si kryetar i parė i saj ishte Fatmir Sadiku.

Njė ndėr faktet mė tė rėndėsishme qė vlejnė pėr t’u pėrmėndur ėshtė lidhja e ngushtė dhe bashkėpunimi i kėsaj shoqate me rininė studentore, pjesėmarrja e tė cilėve ėshtė shumė aktive nė jetėn e komunitetit.

Ēfarė n’a tėrhoqi vėmėndjen  ishte zbatimi I pėrpiktė i rregullores se shoqatės, e cila pasqyrohej shumė qartė nė mirėmbajtjen e ambjenteve te ndėrtesės sė kėsaj shoqate. Por duhet theksuar qė ēelėsi i kėtij suksesi ėshtė kontributi vullnetar i tė gjithė anėtarėve tė shoqatės siē ėshtė siē mund tė pėrmend bashkėatdhetarin Zenel Lumani.

Njė mrekulli  e veēantė dhe tepėr e dobishme ėshtė shrytėzimi i sipėrfaqes qė rrethon godinėn e shoqatės pėr aktivitete tė ndryshme sportive.

 

Nė faqet e kėsaj gazete, nė numrat e ardhshėm, do t’ju njohim mė thellė me jetėn e kėtij komuniteti qė pa dyshim ka arritur njė sukses pėr t’u marrė shembull.)

                        Fatmir Doga.


 

  The  club  of  the  canadian-albanians

( The London and St. Thomas Association)

 

“THIS ENTITY IS MADE POSSIBLE BY THE ALBANIAN MEMBERS AS A BENEFACTION FOR THE ALBANIAN MEMBERS”

 

THE PURPOSE OF THIS CLUB IS TO SERVE ITS MEMBERS IN THE AREAS OF:

                     a) ENHANCEMENT OF SOCIO-CULTURALTRADITION

                     b) INTERACTING WITH AND ASSISTING THE COMMUNITY AT LARGE

                     c) PROVIDING EDUCATIONAL FACILITIES AND SUPPORT

                     d) PROVIDING A GATHERING PLACE

                     e) SPORTS AND ENTERTAINMENT

 

* THE CLUB SHALL BE  OPERATED WITHIN THE AUSPICES OF THE STATUTE OF THE ASSOCIATON

* ALL MEMBERS SHALL BE EQUAL IN ALL RESPECTS AS PROVIDED IN THE STATUTE OF GOVERNANCE

  A MEMBER SHALL MEAN A PERSON OF AT LEAST 18 YEARS OF AGE WHO HAS A VALID CURRENT MEMBERSHIP

* ALL NEW MEMBERS SHALL BE SUBJECT TO AN INITIATION PLUS AN ANNUAL FEE IN THE AMOUNT AS IT IS SET BY THE MEMBERS FROM TIME TO TIME

* THE MEMBERSHIP ANNUAL DUES SHALL BE PAID BY NO LATER THAN APRILL 30

* (THE  MEMBERSHIP SHALL AUTOMATICALLYCEASE IF NOT PAID WITHIN THE TIME FRAME  AND A NEW INITIATION FEE SHALL BE REQUIRED FOR RE-ADMITTANCE)

* THE MEMBERS SHALL HAVE ACCESS TO THE PREMISES AT TIMES SPECIFIDED BT THE MEMBERS

* PARENTS OR CHILDREN OF CURRENT MEMBERS SHALL NOT BE SUBJECT TO A NEW INITIATION FEE

                                                    

                                     RULES AND REGULATION

ALL THE MEMBERS AND THEIR GUESTS SHALL BE TREATED WITH EQUAL RESPECT

THE EXECUTIVE SHALL APPROVE, APPOINT OR HIRE A PERSON TO WORK THE HOURS NECESSARY TO OPERATE THE CLUB

THE PERSON IN CHARGE SHALL ONLY BE ACCOUNTABLE TO THE EXECUTIVE

THE PERSON IN CHARGE TO HIS/HER DISCRETION SHALLSERVE THE PUBLIC WITHIN THE RULES AND GUIDELINES PROVIDED BY THE EXECUTIVE

THE HOURS OF OPERATIONS SHALL BE DETERMINED BY THE EXECUTIVE AND MAY BE AMENDED FROM TIME TO TIME BY A VOTE OF THE EXECUTIVE

THE DUTIES OF THE EMPLOYEES SHALL BE IN A FORM OF JOB DESCRIPTION PROVIDED BY THE EXECUTIVE

THE EXECUTIVE SHALL NOT INCUR, PAY OR CONTRACT ANY MAJOR EXPENSES, OTHER THAN THOSE AGREED UPON, WITHOUT THE VOTE OF THE MEMBERSHIP

WHEN THE CLUB IS USED BY MEMBERS, THE CLUB SHOULD BE LEFTCLEAN OF ALL REFUSE AND IN AN ACCEPTABLE HYGIENIC CONDITION

THE CHARGES FOR THE USE/RENTAL OF THE CLUB SHALL BE DETERMINED BY THE MEMBERSHIP

  CASSATION OF OPERATION AND OR THE SALE OF THE                                                                            PROPERTY

ALL THE MEMBERS IN GOOD STANDING AT THE TIME OF SALE SHALL BE ENTITLED TO PROPORTIONATE SHARE OF THE PROCEEDS LESS THE ORIGINAL AMOUNT OF MONIES PRIOR TO THE PURCHASE OF THE CLUB